Πιστοποιητικό Συμμετοχής Eu Codeweek 2022

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄ τάξης του σχολείου μας έλαβαν μέρος στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα Προγραμματισμού στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής κατά το διάστημα 8-20 Οκτωβρίου. Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, οι μαθητές μας με την βοήθεια της εκπαιδευτικού Πληροφορικής Βασιλικής Τσόκολα διδάχθηκαν βασικές έννοιες προγραμματισμού στο οπτικό προγραμματιστικό περιβάλλον scratch δουλεύοντας πάνω στο μήνυμα Reduce, Reuse, Recycle της δικής τους δραστηριότητας επισημαίνοντας τη σημασία  της μείωσης, επαναχρησιμοποίησης και ανακύκλωσης των απορριμμάτων!

Ευχόμαστε η συμμετοχή τους σε αυτήν πανευρωπαϊκή δράση να διευρύνει τους ορίζοντες τους και να αποτελέσει το έναυσμα για να ανακαλύψουν πιο ουσιαστικά την επιστήμη της πληροφορικής!

Με χαρά σας παρουσιάζουμε το πιστοποιητικό που έλαβαν για την επιτυχή συμμετοχή τους!