Εορταστική διακρατική διαδικτυακή συνάντηση Ε’ Τάξης στα πλαίσια του eΤwinning, STEAM project SAVE THE SEA

Οι μαθητές των τμημάτων Ε1 και Ε2 του σχολείου μας έκλεισαν εορταστικά το 2022 συμμετέχοντας στην κοινή διαδικτυακή εορταστική συνάντηση με τους συνεργάτες τους από την Τουρκία, την Κροατία την Πρτογαλία και την Ελλάδα στα πλαίσια του ετήσιου έργου eTwinning που υλοποιούν τη φετινή χρονιά με την υποστήριξη των εκπαιδευτικών τους Δέσποινα Χατζηγεωργίου ΠΕ06 και Βασιλικής Τσόκολα ΠΕ86. Προετοίμασαν απαντήσεις για τα γιορτινά ερωτήματα και τις προσκλήσεις των συνεργατών τους που περιελάμβαναν παρουσίαση εθίμων, συνταγών για γιορτινά εδέσματα, κάλαντα και επίδειξη παραδοσιακών χορών για τον καινούργιο χρόνο 2023.

Συγκεκριμένα  τραγουδήσαν και χόρεψαν τα πρωτοχρονιάτικα θαλασσινά κάλαντα της Χίου και το συρτό στα τρία , ανταλλάξαν ευχές και τραγούδησαν τρίγωνα κάλαντα στις 5 γλώσσες του έργου.